tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Halı Türleri | Yün Halı | 2

Bu yazımızda sizlere halı türlerinden yün halının özelliklerini anlatacağız.

Geçmişten günümüze kadar insanoğlunun, hem bir ihtiyaç ürünü hem de evlerimize, camilerimize ve iş yerlerimize; her türlü mekana uyum ve estetik güzellik sağlaması amacıyla kullandığı halıların bir çok türleri vardır. Bu türlerin içinden doğru seçim yapabilmek için halı türlerinin özelliklerini, konforlu ve kullanışlı olup olmadıklarını iyi bilmek gerekir. Halı seçerken önemli olan bir diğer nokta ise halıyı hangi alan ve mekanda kullanacak olmamızdır. Halı seçerken, kullanacağımız mekanın konumuna ve halının ortamın ihtiyaç duyduğu özelliklere yardımcı olup olmayacağı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Yün Halı 1

Yün Halı

Halı üretiminde bilinen en nitelikli ve konforlu iplik olan yün, halı elyaflarının karşılaştırılmasında diğer halı türlerine göre bir öncelik oluşturmaktadır. Aşınmaya ve yıpranmaya karşı yüksek direnç sahibi olan yünün dayanıklılığı üst safhadadır. Alev almaya da yüksek direnç gösteren bir elyaf olan yün, statik enerji üretmemektedir.

Yün doğal yapısından dolayı anti statiktir. Statik elektriğin bazı bünyelerde oluşturduğu nedensiz mod düşüklüğü, yorgunluk, stres, baş ağrısı vb. sorunların giderilmesinde yardımcı olur. Aynı zamanda statik elektriğe duyarlı bazı hassas elektronik ürünlerin de korunmasını sağlar.

Yün halı diğer halı türlerinden çok daha uzun süre orijinal görünümünü korur, yeniliğini kaybetmez bu sayede canlı ve estetik görünümüyle daha hoş bir duygu uyandırır. Hacim ve esnekliği sayesinde yüksek basınca uzun yıllar boyunca dayanabilir.

Yün Halı 2

Bilim adamları araştırmalar sonucu her bir yün teli ve elyafının üç boyutlu sarmal kıvrımdan oluştuğunu ve bunların her birinin minyatür yay görevi gördüğünü belirtmiştir. Bu yaylar her bir elyafa esneklik kazandırırken, mobilyaların uyguladığı basınçla ve üzerinde gezindiğinde meydana gelen farklı şiddetlerdeki basıncın geri tepmesini sağlar. Uygulanan basınç kalktığında ise orijinal haline geri döner. Yün halının bu doğal yapısı yün halıyı diğer halı alternatiflerden bir adım öne çıkmaktadır.

Yün elyafının renk tutma gücü oldukça yüksektir. Boyandığında ileri seviyede canlı renklere sahip bir ürün haline gelmektedir.
Bu canlılık, halı bir çok darbe ve olumsuzlukla karşılaşsa da uzun yıllar sürmektedir. Ve estetik ve şık görünümünden hiçbir şey kaybetmez.

Yün, doğal yapısı gereği lekelere dirençlidir. Çünkü her bir elyaf, tampon görevi görerek suyun yün elyafın yüzeyine işlemesini önleyen ince bir zarla kaplıdır. Bu aynı zamanda yün halıların orijinal görünümlerini uzun yıllar korumalarının bir diğer nedenidir.

Havada uçuşan toz, polen, kıl vb. kirletici unsurlar halı yüzeyinde serbest kalmasına neden olur. Bunların halı ipliklerine mıknatıs gibi çekilerek yapışmasını önler. Böylelikle bu tür kirletici unsurların vakumlu süpürgelerle kolaylıkla emilmesini sağlayarak, halının kirlenmesini oldukça geciktirir.

Yün ipliğine mikroskop altında bakarsak eğer halı yüzeyinin adeta bir çatı gibi birbiri üstüne gelen ince tabakalardan oluştuğunu kolayca görebiliriz. Bu ince tabakalar kir ve tozu elyafın üstünde, halı yüzeyinin yakının da tutar. Bu nedenle kirler vakumlama işlemi sırasında hızla ve kolayca yok edilir. Yün halı konforundan hiçbir şey kaybetmez.

Yün halı çok zor tutuşur. Alev kaynağı yok olduğunda, kendi kendini söndürebilme özelliğine sahip tek elyaftır. Yanan sigara izmariti, kibrit vb. malzemeler yün halıda sönerler ve genellikle iz bırakmazlar. Diğer elyaf türlerinden üretilmiş halılar, bu tür yanıklarda çukurlaşır ve delinirler. Yün halıda bu belli belirsizdir. Bu özelliği ile çoğu mekanlar için aranan alev almazlık kriterlerini fazlasıyla yerine getirir.

Yün Halı 3

Yün halı bulunduğu mekanlarda; eğer ortamdaki nem oranı yüksek ise fazla nemi emer. Eğer nem oranı düşük ise emdiği ve hapsettiği nemi ortama geri salar. Böylece gerek ısı gerekse nem açısından dengeli ve sağlıklı bir ortam sağlar.

Kendisine özgü özel yapısından dolayı ses ve ısı bakımından oldukça iyi bir yalıtkan malzemedir. Hacim ve esneklik sayesinde diğer elyaflar dan üretilen halılara göre binalardaki darbe ve alt katlara ses iletimini daha çok keserek yüzeysel ses yayılmasını önlediği gibi havada dolaşan sesi de emerek gürültünün kontrolünde oldukça etkili olur. Bu özellik sayesinde ses kaynağından emilerek yankılanmanın da önüne geçilmektedir. içinde hapsettiği ısıyı da dolaşımda kullanır ve yakıt kullanımının azaltılmasında büyük rol oynar.

Birbirinden güzel halı türleri ve modellerini görmeniz ve arzu ettiğiniz halıyı satın alabilmeniz için sizleri harika bir siteye yönlendiriyorum.

Instagram sayfamız @haliciorg

Bundan önceki yazımızda halı nedir, halının tarihçesi ve Pazırık Halısı konularını işlemiştik. Yazımızı okumak ve bilgilenmek için https://halici.org/blog/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Halı nedir? | Halının tarihçesi | Geçmişten günümüze halı | Pazırık halısı | 1

Halı Nedir?

Halı, geçmişten günümüze insanoğlunun rahat, konforlu ve sıcak bir zemine duyduğu istek; ve süs, gösteriş, dekorasyona olan haz vesilesiyle ortaya çıkmıştır.

Yere serilen, sandalye, koltuk gibi mobilya üstlerine konulabilen veya da süs olarak duvara asılabilen; yün ya da ipekten yapılmış, nakışlı ya da nakışsız, anlamlı bir desene sahip veya da anlamsız; sadece göze hitap eden desenleriyle birden çok çeşidi bulunan örme veya dokuma yaygıya halı denir.

Halı, günümüzde ev, cami, okul, büro ve iş yeri gibi mekanların dekorasyonunda kullanılan en önemli eşya konumundadır. Ancak halının tek işlevi mekanlarda dekorasyon amacı ile kullanılması değildir. Halı zemini kapatarak ortamda sıcaklık sağlar ve bu sıcaklığını korur. Bu vesileyle evlerimizi veya iş yerlerimizi ısıtırken yakıt kullanımını azaltır ve faturalarımızın yüksek gelmesini önleyerek bütçemizi korur.

Halı

Hem kullanım açısından hem de estetik açıdan hayatımızda önemli bir yeri olan halının tarihi ise oldukça eskiye dayanmaktadır.

Halı sanatı genellikle İran, Türkiye, Hindistan ve Çin ile birlikte ismini duyurmuştur. Ancak yapılan araştırmalar, halı sanatının Kuzey Asya ve Orta Asya’nın ovalarında geliştiğini göstermektedir. Bir çok millet halının kökenini sahiplenmektedir ancak araştırmalar halının kökünün Türklere dayandığını göstermektedir.

Halının Tarihçesi

Halı, insan ırkının doğaya karşı ve doğayı kendine uydurma mücadelesinin ilk örneklerinden biridir.

Halının geçmişi Anadolu Selçuklu Devleti’ne dayanır ve dünyada bilinen ilk halılar Orta Asya’da Türkler tarafından dokunmuştur.

Tarihteki ilk halı Sibirya’nın Altay Bölgesi’nde bulunan, Pazırık Kurganı’nda yapılan kazılarda keşfedilmiştir. Günümüze kadar ulaşabilen Pazırık Halısı halen Rusya’da bulunan Leningrad Müzesi’nde korunmaktadır.

Halı Tarihçesi

Özünü tabiatın içerisinde bulunan sonsuz zenginlikten alan Orta Asya Türk Halıları , oldukça dinamik bir yapıdadır. Ve kendine has değişik motifleri
ince ince işleyerek içerisinde barındırır. Ejder ve Anka kuşu başta olmak üzere, boğuşan mitolojik hayvan mücadelelerine ek olarak , doğanın içerisinde ki bulut , yıldırım gibi insan varlığının evrendeki yerinin nerede olduğunu gösterecek imgelemelerle işlenen halılar ,
Orta Asya halılarının doğa ve hayal gücünün en güzel kesiştiği noktalardan biri olarak ürünlerini bize sunmuştur.

Halı sanatı, 11. yy’dan başlayarak Büyük Selçuklu Türkleriyle birlikte Batı Asya ve İran’a gelmiştir. Arap istilaları ve Haçlı Seferleri sayesinde de Avrupa’ya geçiş yapmıştır.

Pazırık Halısı

Pazırık Halısı , Altay Dağlarının eteklerinde 1947 ve 1949 yılları arasında , Pazırık Kurganları beşinci mezar odasında yapılan kazılarda arkeolog Sergei Rudenko ve yardımcıları tarafından bulunmuştur. Pazırık’ta bulundan kurganlar Altayların bu soğuk ikliminde buz tuttuğundan dolayı bu kurganlardan çıkarılan eserler günümüze kadar korunarak gelmiştir.

Beşinci Pazırık Kurganından çıkartılan dünyanın bu en eski halısı bulunuşundan itibaren bir çeyrek asır geçmesine rağmen,
şimdi de üzerinde en çok konuşulan bir arkeolojik eser olma vasfını taşımaktadır.

Pazırık Halısı1

Her santimetrekaresinde 36 simetrik ilmek olan Pazırık halısında kullanılan gelişmiş teknik, dokuma tecrübesinin ve evriminin uzun bir geçmişi olduğunu göstermektedir. Merkez alanı kırmızı renkte olan halının etrafında hayvanlardan oluşan iki bordür vardır. İç bordürde geyikler yer alırken, dış bordürde ata binen erkekler yer almaktadır.

Pazırık halısının kökeni konusunda özellikle yün ve boyalar belirleyici özellik göstermektedir. Pazırık halısında kullanılan yün ile Pazırık bölgesinde yer alan mezarlardaki koyun derisi postlarının yünü aynıdır. Bunun yanında halının iplerinin boyanması adına kullanılan kırmızı boya, böceklerden elde edilen lak türünden elde edilmekteydi. Bu özel lak türü ise Baltık ya da Polonya kökenli olduğu zannedilmektedir. Yine bu boya, Doğu Avrupa’dan Yüksek Altay’a kadar sürekli hareketli olan göçmenler için kolay elde edilecek bir malzemedir. Bu yüzden göçebe halklar tarafından yerel olarak dokunmuş olmaları ihtimali çok daha yüksektir. Pazırık halısındaki Türk Sanatına ait diğer bir husus ise halıda bulunan tasvirlerin halıya bakacak kişiyi düşünerek yapılmış olmasıdır. Yani izleyici halının neresine geçerse geçsin, figürler buradaki kişinin bakış açısına göre değiştirilmiştir.

Pazırık Halısı2

Harika yeni halı motifleri ve modern halıları bulabileceğiniz enfes bir siteye sizleri yönlendiriyorum.
Halıcı.org instagram sayfası
Buyrun bu sayfadan tarihin derinliklerinden izler taşıyan bin bir çeşit halıya göz atın.

Ve evet arkadaşlar artık halı konu bahis olduğunda aklınıza gelebilecek tek adres bundan
sonra Halici.org ‘tur. Açık ara hem bilgi konusunda hem de kaliteli ürün hizmetlerinde internette 1 numaralı halı mağazası.
Bizi Takipte Kalın!..